Çatı Saçak Tamiri

Niye çatı saçak tamiri, çünkü bir binada genelde ilk sıva hasarı burada başlar. Kendiliğinden sıva beton parçaları düşme riski olan en önemli yerlerdir.

Ayrıca bir binanın ulaşılması en zor kısmıdır. Hafif bir darbe ile blok halinde sıvalar koparak düşebiliyor. O yüzden iyi bir planlama ile çalışma yapılmalı.

Bu tür onarımlar için bir çok ulaşma yöntemi vardır. Bunlardan bazıları sepetli mobil vinç, kurma iskele, asma iskele veya endüstriyel dağcılık yöntemleri vb.

Bina çatı saçağından kopan sıva parçaları yüzünden her yıl çok sayıda can ve mal kaybı yaşanmaktadır. Aynı şekilde iyi sabitlenmeyen bazı dış cephe kaplama kompozitleride böyle sorunlar çıkarabiliyor.

Kendiliğinden binadan kopan sıva parçaları sorunu zamanında yapılmayan çatı ve dış cephe onarımlarından kaynaklıdır genelde. Ama bazı patlama ve kopmalarda kalitesiz malzeme veya işçilik kaynaklıda olabiliyor.

Hızlı kentleşme ve bazı yanlış inşaat uygulama yöntemleri bir araya gelmesi bu tür tehlikelerle yaşamak maalesef çoğaldı. Yapılan bir çok modern binada buna benzer sorunların çıkma ihtimali çok çok zayıftır.

Sahrayıcedit Kadıköy çatı saçağı onarım öncesi
çatı saçak tamiri
Mehmet Çakmak, Sahrayıcedit 2021
çatı saçağı düşen sıva, Photo By Pakhat

Çatı Saçak Tamiri Notları

• Onarım öncesi veya hemen sonrası çatı gizli dere veya oluk su izolasyonu iyi yapılmalı. Çünkü buradan kaynaklı su sızıntıları alta korozyona neden olur
• Binanızın dış cephe ve boyasını 10 yılda bir yenileyin mutlaka. Çünkü yapı donatı – betonunun su emmesini ve aşırı güneşten zarar görmesini engeller iyi bir boya
• Kaliteli hazır tamir harçları ve beton korozyon önleyici kullanılmalı
• Onarım yapacak usta veya firmanın doğru uygulama yöntemi konusunda tecrübeli olması lazım
• Aceleye getirilip yanlış hava koşullarında çalışma yapılmamalıdır
• Yapılacak sıva tamiri mutlaka fileli olmalı
• Çevre güvenliği alınmadan çalışma yapmayın. Çünkü istenmeyen şekilde kopan sıva parçalar ölüm saçar

Burada kritik olan çatı dere su izolasyonun iyi olmasıdır. Aksi takdirde saçak betonları zamanla çatlayarak patlar.

Çatı saçak tamir fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Bu tür çatı saçak kaynaklı kazalarını merak ederseniz arama motorlarında ilgili haberler bulmak mümkün. Binadan kopan beton veya sıva parçaları diye arattırırsanız bir çok haber çıkar.

Herhangi bir binadaki tehlikeli sıva beton parçaları onarılmadan bırakılırsa kanunen suçtur. Vereceği zararlardan bina sahipleri sorumludur.

Dış çarı saçağı onarımı Erenköy Kadıköy

Kazasız belasız bir hayat dileği ile yazımızı burada noktalayalım. Umarız okumanıza değecek bir yazı olmuştur. Biraz kısa oldu ama yazarken ancak aklımıza bunlar geldi 🤗.