Editör Köşesi

Memo Pakhat (Mehmet Çakmak)

Bazen insanın aklına bir soru gelir ve cevabını merak eder. Isı yalıtımı sağlayan madde veya maddeler nedir vb. Aslında hepimiz doğuştan meraklı ve araştırmacı oluruz.

İnşaat işleri hayatımızda, yazının icadından çok daha eskidir. Şunu diyebiliriz rahatlıkla tüm hayvanlar ve insanlar öyle veya böyle birer inşaatçı sayılır.

Aşağıda bazı soruların cevaplarını bulmaya çalıştım. Doğru sonuçlar buldum sanırım. Meraklı insanlar için ilgi çekici bir yazı olacağını umarım

Bazı Sorular ve Cevapları

Dış Cephe Yalıtımındada Taşyünü, EPS ve XPS Arasında En İyisi Hangisi? En iyisi taşyünüdür. Çünkü ekstradan yangın yalıtımıda sağlar. Ayrıca eps ve xps ye göre darbe dayanımı daha iyidir. Her açıdan üstündür diğer yalıtım malzmerine göre.

EPS ve XPS Köpük Arasında Hangisi Dış cephede Daha İyi Yalıtım Sağlar? Kesin bir bilgi olmasa da eps daha iyidir. Çünkü xps köpükler nefes alma özellikleri zayıf, eps köpükler ise daha sağlıklı ve teneffüs etme kabiliyetleri yüksek, buda binanın sağlığı için faydalı.

Yalıtım Nedir? Ortamdan içeri veya dışarı enerji veya madde akışını (ısı, elektrik, ses, su vb.) en aza indirmede kullanılan yöntemlerin birine veya toplamına yalıtım denir.

Isı Yalıtımı Nedir? Isı yalıtımı kısaca farklı sıcaklıktaki nesneler arasındaki ısı geçişlerini engelleme yöntemleridir.

Polistiren Nedir? Petrolden elde edilen monomer haldeki stirenden polimerizasyon ile üretilen bir polimerdir. Termoplastik diyebiliriz kısaca polistriene.

Yapılarda Mantolama Nedir? Ortamdan içeri veya dışarı ısı, ses, yangın ve su akışını engelleme ve en aza indirmede kullanılan yöntemlerin birine veya toplamına mantolama denir. Mantolama sadece ısı yalıtımla alakalı bir kelime değildir. Örnek dış cephede taşyünü ile yapılmış iyi bir mantolama ısı, ses, yangın ve su yalıtımlarını bir arada sağlamış olur.

İzolasyon İle Yalıtım Farklı Şeyler midir? Eş anlamlı ve aynı şeyleri ifade eder.

Renovasyon Nedir? Eski yapılarda yapılan yenileme, restorasyon ve onarım  işlerine denir. Renovasyon yapının ihtiyacına göre az veya çok olabiliyor.

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir? Aslında çoğu madde kötüden iyiye doğru ısı yalıtım sağlar. Şimdi biz günümüzde ısı yalıtımda ideal işimize yarayabilecek olanlardan bir kaç tane listeleyelim. Bunlar taşyünü, camyünü, genleştirilmiş polistiren (EPS), extrude polistren (XPS)

En Kötü Isı Yalıtım Sağlayan Doğadaki Madde Nedir Bu sorunun cevabı elmastır. Yanlış anlamadınız, şu ana kadar bilimsel tespit edilmiş en kötü ısı yalıtım maddesi elmastır. Yani ısıyı bir taraftan bir tarafa anında geçiririr.

Tadilat fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Diğer İşler

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *