Bodrum Kat Su Yalıtımı

İstanbul Beşiktaş’ta bodrum kat su yalıtımı problemi

Bir çok binada bodrum kat su yalıtımı eksiğinden kaynaklı ciddi anlamda sıkıntılar yaşanıyor. Biçimsel olarak iki çeşit müdahale şekli vardır. Bunlar içerden negatif yalıtım yada dışardan pozitif yalıtım yapılır. En sağlıklısı pozitif yani dışardan yapılan su izolasyonudur.

Dışardan müdahale imkanı zor olan yapılarda mecburi içerden su yalıtımı yapılır. Dıştan yapılan yalıtım donatı demirini ve betonunu korozyona uğramasını engellediği için daha iyidir. İçerden doğru yapılmış bir izolasyon nemi keser fakat dediğimiz gibi dezavantajı beton donatı demiri zamanla korozyona uğrar.

Her iki durumda da uygulamaya geçmeden önce yüzeylerin gerekli temizliği yapılarak uygun zemin hazır hale getirilmelidir. Zemin hazırlığı yöntemleri malzeme markası ve özelliğine göre değişebiliyor, o yüzden buna dikkat etmek lazım.

Negatif su yalıtımı

İçeriden yapılan su izolasyonlarına bodrum kat negatif su yalıtımı denir. İzolasyonun dışarıdan uygulanması daha faydalı olur demiştik ama bitişik nizam binalar yada yüksek hafriyat masrafları gibi bazı sebeplerden dolayı dışardan müdahale zor olur. Bu tür durumlardan mecburen içerden negatif su yalıtımı yapılır.

Bazı durumlarda kuyu açılarak da problemin çözüldüğü oluyor. Böylelikle istenmeyen sular kuyuda birikip çeşitli yollarla dışarıya tahliyesi yapılır. Ama bu çözüm her binada randıman vermez o yüzden çok iyi incelemek lazım sorunu.

Beton yüzeyi hazırlığından sonra soğuk derzlere vb. çatlaklara poliüretan enjeksiyon basınçla çatlaklara enjekte edilmesi gerekebilir. Beton izolasyon enjeksiyonun en önemli görevlerinden biride yüksek basınç yapabilecek suların basıncını engellemek. Çimento esaslı kristalize bir malzeme kullanılacaksa eğer bodrum kat betonu %100 boya ve alçıdan arındırılmalıdır.

Kullanılacak malzemede dikkat edilecek bazı hususlar;

  • Piyasada kendini kanıtlamış bir ürün ve marka seçilmelidir. Birde her ihtiyaca göre ürünler üretildiği için doğru çeşidi seçmek lazım
  • Malzemenin negatif yönde basınçlı su dayanımı kaç bar olduğu bilinmeli
  • Kullanılacak malzeme ile zemin uyumlu mudur buna kesinlikle çok dikkat etmek lazım

Bodrum kat su yalıtımı fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Pozitif su yalıtımı

Binaların dışından temeline su girişini engelleme yöntemlerine pozitif su izolasyonu denir. Binanın sağlığı için bodrum ve temellerde yapılan en mantıklı su izolasyonu pozitif dıştan yapılandır. Çünkü bu tür yalıtımla binanın donatısının korozyonla yıpranması önlenir dıştan.

Dıştan bodrum – temel izolasyonu için bir çok yöntem vardır. Bunlardan bazıları bohçalama veya sürme izolasyon yöntemleri vb. En sağlıklısı bizce önce sürme su izolasyon sonrasında da tam sistemli drenaj sistemi kurmaktır.

Bir daha tekrarlamakta fayda var siz siz olun binanın sağlığı için pozitif dış izolasyondan şaşmayın. Umarız bu yazıyı keyifle okumuşsunuzdur, görüşmek üzere 👷🏻‍♂️🤗.