Bodrum Kat Su Yalıtımı

Bir çok sebep kaynaklı bodrum katlar rutubet veya su sızma sorunları çıkarabilir. İçerden (negatif yalıtım) yada dışardan (pozitif yalıtım) yapılır. En sağlıklısı pozitif yani dışardan yapılan su izolasyonudur. Dışardan mudahele imkanı zor olan yapılarda mecburi içerden su yalıtımı yapılır. Dıştan yapılan yalıtım donatı demirini ve betonunu korozyona uğramasını engellediği için daha iyidir. İçerden doğru yapılmış bir izolasyon su – rutubeti keser fakat dediğimiz gibi dejavantajı, beton donatı demiri zamanla korozyona uğrayabilir. Her iki durumda da uygulamaya geçmeden önce yüzeylerin gerekli temizliği yapılarak uygun zemin hazır hale getirilmelidir. Zemin hazırlığı yöntemleri malzeme markası ve özelliğine göre değişebiliyor, o yüzden buna dikkat etmek lazım.

Bodrum kat negatif su yalıtımı

Bodrum katlarının içerisinden yapılan su izolasyonlarına bodrum kat negatif su yalıtımı denir. İzolasyonun dışarıdan uygulanması daha faydalı olur demiştik ama bitişik nizam binalar yada yüksek hafriyat masrafları gibi bazı sebeplerden dolayı dışardan mudahale zor olur. Bu tür durumlardan mecburen içerden nagatif su yalıtımı yapılır.

Beton yüzeyi hazırlığından sonra soğuk derzler vb çatlaklar poliüretan enjeksiyon basınçla çatlaklara enjekte edilmesi sağlıklı olacaktır. Beton izolasyon enjeksiyonun en önemli görevlerinden biride yüksek basınç yapabilecek suların basıncını engellemek. Farklı özellikte bazı malzmelerde enjekte edilebilir çatlaklara ama en çok tercih edilen poliüretandır. Kimi zaman buna benzer imalatların hepsine epoksi tanımıda yapılır ama doğrusu ne kullanılıyorsa tam adı ile söylemek gerek. Bu uygulamadan sonra tercihe bağlı kristalize su izolasyon ürünleri veya farklı özellikte malzmelerle yalıtım yapılabilir.

Kullanılacak malzemede dikkat edilecek bazı hususlar;

  • Piyasada kendini kanıtlamış bir ürün ve marka seçilmelidir. Birde her ihtiyaca göre ürünler üretildiği için doğru çeşidi seçmek lazım.
  • Nagatif yön basınçlı su dayanımı kaç bar olduğu bilinmeli. Yağmur vb sebeplerden hafif nem alan bir temelde su dayanım barı normal olsa malzemede sıkıntı olmaz. Diyelim basıncı yüksek bir su kaçağı zorluyorsa duvarı burda ürünün dayanım barı çok önemlidir.
  • Yukardaki hususlar çoğaltılabilir.

Yapılarda temel pozitif su yalıtımı

Binanın sağlığı için bodrum ve temellerde yapılan en mantıklı su izolasyon pozitif dıştan olandır. Çünkü bu tür yalıtımla binanın korozyonla yıpranması çok zor hale gelir.

Dıştan bodrum – temel izolasyonu için bir çok yöntem vardır. İki örnek verirsek; bohçalama veya sürme izolasyon yöntemleri gibi. Veya farklı ihiyaç durumunda drenaj olarakda gerçekleştirilebilir izolasyon. Pozitif yön su izolasyon konusunu başka bir yazımızda detaylı ele almaya çalışacağız şimdilik diyeceklerimiz bunlar.

Pakhat’dan bodrum kat su yalıtımı fiyat teklifi al; WhatsApp / Alo Usta 👉 0533 201 8163 , 0216 508 1840 , info@pakhat.com , Firmamızın merkezi İstanbul Anadolu Yakası’nda. Tüm çevre illerde de hizmet veriyoruz.