Çatı Aktarma

Çatı aktarma genelde kiremitli çatılarda yapılan bir işlemdir. Özellikle çatı aktarma işlerinde ayrıntı kısımlarıda önemlidir çünkü küçük yapılacak bir hata 20 tane yapılan doğruyu alıp götürür. Kuşların getirdiği atıklar özellikle çatılarda zamanla sorun olur. O yüzden düenli çatı temizleme yapılmalıdır.

2014 yılı çatı aktarma, Yuvam Apartman, Türkali Mh. Nüzhetiye Cd. No: 10 Beşiktaş

En sağlıklı kiremit dizilimi belirli aralıklarla kiremitlerin çivilenmesidir. Aksi taktirde zamanla çeşitli sebeplerden kiremitler kayabilir. Çatının eğimi çok yüksek ise çivileme sıklığı fazla olmalı. Kiremit aktarma yapılırıken çatlak kiremitler kullanılmamalıdır. Dere içine mebran yapıştırılacaksa mebranı fazla ek olmaması açısından tek parça atılmalı boydan.

Çatı aktarılırken dikkat edilmesi gereken diğer önemli maddeler; 1- Kiremitli çatı aktarma yapılırken taşıyıcı iskelette çürük yerler ve çökmelere varsa mutlaka onarılmalı 2- Mebran veya şilte ek yerleri enaz 10cm üst üste binili olmalı 3- Eski kiremitler kaldırlırken çatı üstü süpürülmeli ve süpürülenler dereye veya başka bir yere değil boş kovalara doldurulup çöpe atılmalı. 4- Baca dipleri vb. alanların izolasyonu iyi yapılmalı. 5- Mahya sırtlarına sürülen harç kuruyunca kolay kolay dağılmayan ve çatlamayan harç olmalı. 6- Kaliteli malzemeler kullanılmalı. 6- İşinin ehli bir usta veya teknik personelin direktifleri ile her işlem yapılmalı. Aksi halde çatılarda yapılan işlerde daha sonra sıkıntı çıkma ihtimali var.

Çatılarda iş kazalarına dikkat edilmeli;
Çatılarda çalışma en az dış cephelerde çalışma kadar iş kazaları açısından tehlikelidir. O yüzden emniyet kemeri vb. İş güvenliği malzemeleri kullanmakta direnen ustalar, diğer konularda da kafasındaki basma kalıba göre gitme ihtimali yüksektir. Çatı çalışmalarında en çok düşme vakaları, çatı mebranı veya şiltesine basılırken oluşan kaymalardan kaynaklanır. Birde önemli diğer bir felakette çatı üzerine veya deresine mebran Şaloma Pürmüz ile yani alevle mebran yapıştırması yaparken, taşıyıcı iskelette veya farklı yerlerde gözükmeyecek şekilde gizli yerlerde alevsiz mini közler oluşma ihtimali yüksektir ve bunların çoğu farkedilmez. Bu farkedilmeyen közlerin bazıları sönmeyerek gıdım gıdım büyüyerek 15 dakika veya 3 saat sonrada tam aleve dönüşüp bir anda bütün çatıyı yakabiliyor. Pakhat firması olarak şükür bugüne kadar hiç bir işimizde ölümlü ve yaralanmalı bir kaza yaşamadık inşallah yaşamayız. Acamelik zamanlarımızda güvenliksiz çatılarda çalışma yaptığımız zamanlarda kılpayı bazı tehlikeler atlattık, bunlarda bize önemli bir ders oldu.

Bizde firma olarak bir çok çatı aktarma işini başarı ile yaptık. Çatı aktarma yaptığımız işlerimizi incelemek isterseniz adresleri ve yapılan işin detayı referans sayfamızda yazılı. İstanbul Anadolu, Avrupa Yakası ve Kocaeli’nde  çatı aktarma, kaplama ve diğer ek çatı sorunlarınız varsa bizimle iletişime geçin, Pakhat çatı ustası uygun taksit ve fiyat avantajları ile hizmetinizde. İletişim: 0216 508 1840 – 0533 201 8163  – info@pakhat.com