Çatı İzolasyonu

Çatı izolasyonu yapıların sağlığı için birinci dereceden önemlidir. Çatı yalıtımı çeşitleri; su, yangın, ısı, ses ve yıldırımlara karşı yalıtım başlıkları altında toplanır. Bu 5 başlığı aşağıda kısaca açıklamaya çalışacağız. Aktarma, kiremit, onarım, dere, baca, membran vb. tamir işleri de izolasyona yönelik bir çalışmadır. Çatı kaplama hizmeti yapan biri mutlaka profesyonel olmak zorunda. Çünkü ufak bir uygulama hatasını kabul edecek bir iş değildir.

Çatı izolasyonu / Kadıköy’de dere yalıtımı yaparken)

Çatılarda Su Yalıtımı

Çatıların varoluş sebebinin ana nedeni su yalıtımı ile alakalıdır. Dünya genelinde insanların çatı kaynaklı yaşadığı problemlerin %80’i su izolasyonun yetersiz olmasındandır. Bu problemle mücadelemiz ilk mağaraları terk ettiğimizden beri devam ediyor. Şimdi daha pratik ve modern çözümlerle bunun üstesinden geliyoruz.

Çatıların suya direnç göstermesi ve sızdırmaz olması için dayanıklı malzemeler kullanılır. Bir çok çeşit suya karşı koyan kaplama malzemeleri vardır. Ama ne kadarda iyi olursa zamanla hava şartları çatılardaki imalatlara zarar verir. Örnek en iyi marka kiremit bile 25 sene boyunca güneşe maruz kaldığından dolayı yük dayanımı zayıflar. Bu aynı şekilde diğer imalatlar içinde geçerli.

Çatılarda Isı Yalıtımı

Çatılarda ısı yalıtım olmadığı zaman en üst katlardaki yaşam alanlarını dayanılmaz hale getirir. Yazın aşırı boğucu sıcak olur, kışın ise tam tersi aşırı soğuk olur. Böyle durumlarda üst katların ısınma giderleri ara katlara göre en az %30 fazladır. Duvar köşelerinde yoğuşmadan dolayı nem ve küf oluşma ihtimalide vardır.

Bu sorunu ortadan kaldırmanın bir çok yöntemi vardır. Çatı üst kaplama altına ısı yalıtım levhaları yerleştirmek veya çatı arasına ısı şiltesi sermek vb. bir çok seçenek vardır. Detaylı bilgi için çatı ısı yalıtımı yazımıza bakın lütfen.

Çatılarda Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı artık yaygınlaşmaya başladı. Çatılarda birinci dereceden bir ihtiyaç olmasa da ama yapılması çok faydalı ve karlıdır. Çünkü bu yalıtımı yapan otomatik olarak ısı ve ses yalıtımını da bedavaya yapmış demektir. EPS veya XPS köpükler iyi ısı yalıtım sağlar ama yangın yalıtım özellikleri hiç yoktur. Biraz fiyat farklı ile A1 sınıfı yanmaz taş yünü benzeri bir malzeme yapmak 3 yalıtımı (ısı, yangın ve ses) bir arada yapmak demek.

Bir çatının tam anlamı ile yangın yalıtımı sağlaması için taşıyıcı iskeletinin metalden olması şart. En önemlisi de ana kaplama malzemelerinin A1 sınıfı yanmaz malzemelerden oluşması lazım. Bunların en önemlileri taşyünü ve termal mantosıva kaplamasıdır. Bu iki ürün aynı zamanda mükemmel ısı ve ses yalıtımı da sağlar. Mantosıva ancak çatı zeminine olur, çünkü sıva – şap şekilinde uygulanabilir.

Çatı onarımı, aktarma, membran ve yapım uzmanı

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Çatılarda Ses Yalıtımı

En üst katlarda ve çatı düblekslerinde yaşayanlar, kuşların çatı üstlerindeki çıkardıkları gürültüden rahatsız olabilirler. Bu sorunu yaşamayanlar belki bu konunun yazılmasının ne kadar gereksiz olduğunu söylediklerini şuan duyar gibiyiz. Ama öyle değil gerçekten rahatsızlık ciddi anlamda oluyor. Özellikle çatı üstü kiremitli ve beton olmayan çatılarda sabahın köründe kuşlar kabus gibi uyandırır.

Isı veya yangın yalıtımı çatısına yapan zaten otomatik olarak ses yalıtımı da yapmış sayılır. O yüzden ekstradan maliyeti olan bir uygulama değildir. Ama siz derseniz ben akustik sünger veya levhalarla tavandan hallederim derseniz tabi maliyeti olur.

Çatılarda Yıldırımsavar Yalıtımı

Yıldırımsavar yada diğer adıyla paratoner yüksek veya yıldırım düşme ihtimali olan tüm bina çatılarına kurmak lazım. Çünkü bu tür ihmaller yüzünde Dünya’da binerce can ve mal kaybı yaşanıyor.

Çatıları yıldırımlara karşı yalıtmak diğer yalıtımlara göre maliyeti ucuz ve basittir. Paratoner montajlarını deneyimli sertifikalı teknisyen elektrikçiler yapar. Çatıya paratoner direk veya direkleri montajı yapılır. Elektrik topraklama hatları gibi yıldırımın enerjisi de yukardan yere toprağa gidecek şekilde hat kurulur.

Belde Apt
Umut Apt.
Nizam Palas Apt.
çatı izolasyonu