Isı Yalıtımı

Isı Yalıtımı Nedir?

Kısaca farklı sıcaklıktaki nesneler arasındaki ısı geçişlerini engelleme yöntemleridir ısı yalıtımı. Termal izolasyonu sağlayan birincil madde gazlardır. Isı transferi maddeler temas ederse ve aralarında farklı sıcaklıklar varsa kaçınılmaz bir sonuç olarak aralarında ısı transferi olur.

Isı yalıtımını sağlayan bilinen en ekonomik ve çevre dostu şey durgun havadır. Durgun hava mükemmel ısı yalıtım malzemesidir. Havayı en iyi hapseden yada yakalayan maddeler ısı yalıtımı sağlar. Örnek olarak yün ve kuş tüyü gibi doğal yalıtım malzemeleri giyim malzemelerinde iyi ısı yalıtım sağlar.

Pakhat İzolasyon olarak bizde havanın ısı yalıtım nasıl sağladığını araştırdık öğrendiklerimizi sizinle paylaşmak istedik. Burda temel prensip havanın içine girebileceği kutucuklar veya mikro köpükler oluşturmaktır. Kısaca havanın ısı yalıtım etkinliğini dahada artırmak için, kuru havanın biribirine yapışık mikro kutulara hapsetmek lazım. Isı yalıtım malzemerinin birim hacimleri malzemeye göre %90 ile %99,9’u arası hava veya çeşitli gazlardır.

Isı yalıtmı firması olarak İstanbul’da bir çok projeyi baarı ile yaptık ve yapıyoruz. Isı yalıtım firmaları arasında en iyi hizmeti sunmak temel hedefimiz.

İnsan yapımı bir çok ısı yalıtım malzemesi vardır. Havayı köpük benzeri bir yapıda tutmak için cam ve çeşitli polimerler kulanılır. Bazı örnekler verirsek cam yünü, selüloz , taş yünü , polistiren köpük (strafor), poli üretan köpüğü, perlit ve mantar gibi ısı yalıtımında endüstriyel olarak kullanılır.

Hayvanların geliştirdiği doğal ısı yalıtım malzemeleride vardır. Özellikle kuşlar ve memeliler bu konuda başarılıdır. Bir iki örnek olarak kuş tuyu ve doğal koyun yünü sayabiliriz.

Isı yalıtımı ile mantolama arasındaki fark

Isı yalıtımı ile mantolama arasındaki anlam farkı ise ısı yalıtım sadece ısı yalıtımı ile alakalı bir terimdir, mantolamada ise daha geniş anlamlar çıkarabiliriz, mesala ısı, ses ve yangın vb. izolasyonların birinin veya birkaçının anlamını kapsayabilir. Isı yalıtımı, yapay yöntemlerle  veya doğadaki doğal yöntem ve malzemelerlede sağlanabilir. Detaylı bilgi için Pakhat ofisini ziyaret etmeye davet ediyoruz

Isı yalıtımının ihtiyaç duyulduğu yerlere bazı örnekler

Bina yalıtımı, boru yalıtımı, buzdolabı yalıtımı, uzay araçları, otomotivde vb. listeyi uzatabiliriz. Bu konu hakkında detaylı bilgi için şirket  WhatsApp hattımız 0533 201 813  numaralı hattan, bilgimizin yettiğince size teknik bilgi verebiliriz.

Isı yalıtım performansını etkileyenen önemli faktörler  

Termal iletkenlik (“k” veya “λ” değeri) oranı, İzolasyon kalınlığı, yoğunluk, malzeme ve işçilik kalitesi gibi bir çok faktör sayabiliriz.