Isı Yalıtımı

Dış cephe ısı yalıtımı yapılırken 2021

Isı yalıtımı uygulaması inşaat sektörü dışında yüzlerce farklı alanda da kullanılıyor. Örnek uzay araçlarının hepsinde ısı yalıtım kalkanları mevcut. Evimizde kullandığımız elektrikli fırın ve buzdolaplarının içinde de var.

Isı Yalıtımı Nedir? Farklı sıcaklıktaki nesneler arasındaki ısı geçişlerini engelleme yöntemlerine denir.
Termal izolasyonu sağlayan birincil madde gazlardır. Bir madde içinde ne kadar çok kuru hava kabarcıkları hapsederse o kadar iyi ısı yalıtım sağlar. Örnek ısı yalıtım sağlayan pencere camlarının arasında kuru hava vardır. İşte bu iki cam arasına sıkıştırılan kuru hava ısı yalıtımı sağlıyor.
Isı transferi maddeler temas ederse ve aralarında farklı sıcaklıklar varsa kaçınılmaz bir sonuç olarak aralarında ısı transferi olur.

Maddeler sertleştikçe ısı yalıtım özellikleri zayıflar. Mesela bilinen en kötü ısı yalıtım maddesi elmastır. Çünkü ısıyı karşıdan karşıya anında geçiriyor.

Kısaca şunu diyebiliriz thermal insulation elde etmek için en ekonomik ve çevre dostu şey durgun havadır.

Bazı ısı yalıtım malzemeleri
Taş yünü levhalar ( kaya yünü )
• Cam yünü şilteler
• Genleştirilmiş polistren levhalar ( EPS köpük )
• Extrüde polistren levhalar ( XPS köpük )
• Poliüretan köpükler ( PU )
• Fenol köpükler
• Plastik esaslı köpükler
• Perlit ve mantardan yapılmış ürünler
• Çimento esaslı termal sıvalar

Doğal yalıtım maddelerine örnek olarak yün ve kuş tüyleri gibi doğal yalıtım malzemeleri sayabiliriz. Bir çok hayvanın kürkündeki tüyler havayı hapsederek yalıtım sağlar.
Özellikle kuşlar ve memeliler bu konuda başarılıdır. İnsanlarda tarih öncesi çağlardan beri hayvanların kürk ve tüylerini soğuktan korunmak için kullanmışlar.

Bu amaçla üretilen ürünlerin üretiminde temel prensip havanın içine girebileceği kutucuklar veya mikro köpükler oluşturmaktır. Havanın ısı yalıtım etkinliğini daha da artırmak için bir birine yapışık çok sayıda mikro kutulara ihtiyaç duyulur. Bu malzemelerin birim hacimleri katı maddeye göre %90 ile %99,9’u arası hava veya çeşitli gazlardır.

Isı yalıtımı fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Termal iletkenlik nedir? Fizikte malzemenin ısı iletim yeteneğini anlatan bir özelliktir.
Maddeler arası ısı akışı fizikte önemli bir konudur ve üzerinde bir çok bilimsel çalışmalar yapılmakta.
• Termal iletkenlik değeri k veya λ ile ifade edilir.

Bu yazımızda ısı yalıtımı nedir vb. bazı konuları cevaplamaya çalıştık. Umarız okuyan için keyifli ve bilgilendirici olmuştur.