EKB Enerji Kimlik Belgesi

Mehmet Ç. Pakhat 2021 Pendik

Enerji kimlik belgesi ile ilgili merak edilenleri burada yazmaya çalışacağız. Niçin alınır, nasıl alınır vb. soruları da araştırdık. Güzel bir çalışma olduğunu düşünüyoruz umarız keyifle okursunuz.

Enerji hesaplamaları Çevre ve Şehircilik bakanlığına bünyesindeki online çalışan BEP-TR programı ile yapılmaktadır.

Bina Enerji Performansı kısaltması BEP ve Türkiye’nin TR kısaltmasının birleşim harflerinden oluşmaktadır BEP-TR.

Kimlik belgesi düzenlenecek olan binanın mimari, mekanik, elektrik ve ısı yalıtım projelerindeki tüm bilgiler BEP-TR programına girilir.

Ayrıca ek olarak binanın konumu, yönü, bulunduğu yer vb. bir çok bilgiler de programa işlenerek hesaplama yapılıyor.

Eğer girişi yapılan bina istenilen standartları karşılıyorsa C enerji sınıfını almaktadır.

Eğer bina istenilen standartların üstünde bir mekanik, elektrik ve yalıtım özelliklerine sahipse ve ayrıca  alternatif enerji kaynaklarından da (güneş, rüzgar, toprak) yararlanıyor ise B ve A sınıflarına yükselebilir.

Enerji kimlik belgesi niçin alınır?
Enerjinin etkin ve verimli kullanımı, israfın önlenmesi ve çevrenin korunmasını sağlamak amacıyla 5627 Sayılı Enerji Verimliliği Kanunu ile binalara çıkarılması zorunlu hale getirilen bir belgedir.
Amaç enerji kayıplarının önüne geçmek ve insanları bu konuda olumlu yönde harekete geçirmektir.

Binaların enerji sınıfına göre bir vergilendirme sistemi getirileceği söylenmekte. Ayrıca tüm bina alım – satım ve kiralamalarında

Kimlik Belgesi ibraz edilmesi zorunlu olacak belli bir tarihten sonra. Bununla ayrıca satın alan veya kiralayan aldığı yapının enerji sınıfının ne olduğunu bilmiş olacak.

Enerji sınıfı yüksek olan binalara olan talep gün gelecek önemli bir kriter olacağı ön görülüyor şimdiden ve bu da yapı fiyatlarına yansıyacaktır.

Enerji kimlik belgesi nasıl alınır?
• Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş danışmanlık şirketleri, mimarlar ve mühendisler tarafından verilir.
• İnternette arama motorlarında yüzlerce yetkilendirilmiş firma bulmak mümkün
• Dikkat edilecek bir konuda bakanlıkça yetki belgelerinin olup olmadığını sorgulamak
• Ayrıca belgenizin gerçekliğini turkiye.gov.tr adresi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Enerji Kimlik Belgesi Sorgulama sayfasında teyit ettirilebilirsiniz

Kimler Enerji Kimlik Belgesini Düzenleyebilir? EKB Uzmanlığı eğitimi almış EKB Uzmanı Belgesi almış Makine, Elektrik, İnşaat Mühendisleri ve Mimarlar  düzenleyebilmektedir.

Yeni binalara Enerji Belgesi düzenleyebilmeleri için aynı zamanda SMM (Serbest Mühendis Müşavir) belgesine sahip olmaları ve bağlı oldukları kurumun BEP-TR sistemine kayıtlı olması gerekmektedir.

Eski binaların Belgelerini ise bina kategorisinde yetkili bir Enerji Verimliliği Danışmanlığı firmasına bağlı çalışan EKB Uzmanları düzenleyebilmektedirler.

EKB Enerji Kimlik Belgesi Çıkarılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler! Mevcut binalar ve yeni binalar olarak iki farklı şekilde sisteme girilmektedir.

Belge çıkaran firmanın eski veya yeni bina için belge çıkarma yetkisi olup olmadığını mutlaka sorgulayın. Belgenizi çıkaran firmanın doğru çıkardığından emin olun.

EKB belgesi düzenlenmesi sırasında yapılacak usulsüzlüklerden bina sahibi ya da yönetim – yöneticide sorumlu olmuş olur.

Enerji Kimlik Belgesi Nedir?

Enerji Verimliliği Kanunu ile tanımlanmış binalara çıkarılması zorunlu hale getirilmiş bir belgedir.

Temel amaç enerjinin doğru kullanılması, tasarruf ve doğal çevrenin korunmasıdır. Yapılan yasal düzenlemelerle binalarda zorunlu olmuştur.

Bu belge verildiği yapının Enerji Performansını gösteren bir sertifikadır ve 10 yıl geçerlidir. Enerji belgesi alan bir bina  A harfi ile  G harfi arasında bir belge alır. 

A sınıf en iyi performansı G sınıf ise en kötü performansı gösteren belgedir. Bir yapı yalıtım standartlarını tam olarak sağlıyorsa C enerji sınıfını alır.

Eğer olması gereken standartların üstünde mükemmel izolasyonlu ise B ve A enerji sınıflarını alabilmektedir.

Kısaca C enerji sınıfı alan bir bir bina ortalama  standartları sağladığını göstermektedir.

Mevcut eski binalarda enerji sınıfı sınırlaması bulunmamaktadır. Sıfır yapılan binalar hariç mevcut eski binalara enerji sınıfı C sınıfının altında çıkabilir.

Enerji sınıfı yüksek olan A veya B sınıfı belge alan binaların yalıtımı sadece çatı – dış cephe yalıtımı ile alakalı değildir. Cam-pencere ve ısıtma-soğutma-havalandırma, güneşten faydalanıyor mu, elektrik sistemlerinin kaliteliliği vb. başka bir çok kriterler göz önünde bulunduruluyor.

Mantolama fiyatı iste

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay