Renovasyon

Renovasyon Nedir ?

Renovasyon eski yapılarda yapılan yenileme, restorasyon ve onarım  işlerine denir. Renovasyon yapının ihtiyacına göre az veya çok yapılabilir. Yapılarda yenileme yada renovasyon düzenli aralıklarla yapılmalı.

Eski yapılarda dış cephe, çatı ve temel bakım izolasyonu belirli zaman aralıklarla kontrol edilmeli ve varsa eksikleri zamanında müdahele edilmeli. Aksi halde onarım masrafları katlanır ve o yapı zamanla birçok dejavantaj yaratır.  En önemli dejavantajlardan biri bina taşıyıcı iskeleti yani beton ve beton içi demir donatısı zamanla korozyondan dolayı yıpranır. Pakhat Yapı İzolasyon olarak edindiğimiz tecrübelere göre bir binanın temeli, çatısı ve dış cephesinden iç betona su alıyorsa bu durum on yıllarca sürerse binanın ömrünü yarı yarıya kısaltır. Detayda boğulmadan bu 3 temel konu yani çatı, temel ve dış cephe onarım sıkıntıları varsa bir binada öncelikle bunlar çözülmelidir.

Tavukçuyolu Apartman, Y. Dudullu Mh.Bağlaraltı Sk. No:6  Ümraniye, Dış cephe eski mantolama onarım işi fileli Sıva ve Jotun boya / 2019

Renovasyon yaptığımız bu binada mevcut mantolama eksik yapıldığından cephede çatlaklar ve diğer hasarlar oluşmuştu. Yetersiz yapılan mantolama dübellemeden dolayı tüm cephelere gerekli oranda tekrar mantolama dübeli vuruldu. Önceki uygulamada fileleli sıva yapılmamıştı.

Bina Çatı Bakım ve Onarımı

İstanbul şartlarında bir çatı düzenli olarak yılda bir kontrol edilerek, kuşların getirdiği kemik-kabuk vb. çöpler temizlenmeli aksi halde zamanla çatıda bazı sıkıntılara sebep olabilir. Çatılarda özellikle gizli dere kısımlarında martı ve kargalar ceviz vb. yiyecekleri kırmak için çok sert gaga darbeleri vururlar, eğer izolasyon malzemeside çok eski ise delinme ihtimali vardır.

Bir çok sebepden çatılarda ufaktan başlayan bir sıkıntı mudahele edilmezse zamanla ciddi dıkıntılar doğurabilir. Çatı bakım onarım düzenli yapılması ekonomik, sağlık ve konfor açısından büyük faydaları vardır.

Bina Temel Bakım Onarımı

Temel izolasyonu ve onarımı eğer gerekli ise bir bina için bunu birinci sıraya almak gerekir. Çünkü geç kalınırsa dönüşü olmayan büyük zararlar binaya verebilir.

Eski binalarda doğru yapılmış drenaj vb. izolasyon çözümleri binalarda temel yalıtım sıkıntılarını bire bir çözer.

Bina Dış Cephe Bakım Onarımı

Bina dış cephe bakım onarımıda düzenli yapılması gerekir. Eski binalarda binanın uzun ömürlü ve konforlu olması için ortalama 10 yılda bir dış cephe onarım ve boyası yenilenmelidir. Dış cepheye paralel olarak pencere cam kenar mastikleri, balkonların zemin derzleri ve yer süzgeçleri vb. bir çok ince ayrıntı dış cephe renovasyonu ile birlikte elden geçirilmesi lazım.

Gelişen teknoloji ile bugün doğru olan kriter 5 yıl sonra geçerliliğini yitirebilir. Pakhat İzolasyon olarak dış cephe tamir işlerinden yıllardır edindiğimiz tecrübeleri sizinle paylaşmak istedik, bu bilgilerin doğruluğu ve yanlışı artık sizin takdirinize kalmış.