Su Deposu Bakım

Yazar: MC Pakhat

Su deposu bakımı ister içme suyu olsun ister kullanım suyu olsun düzenli bakım ve temizlik yapılması her açıdan iyidir. Çünkü zamanla içinde bazı sebeplerle tortu, bakteri veya mantar oluşabiliyor. Ayrıca her hangi bir yerinde su sızma sorunları da ortaya çıkabilir.

Binalarda bir çok tipte su depo imalatları var. Bunlardan bazıları beton, polyester ve plastik vb. malzemelerle yapılır. Konulacak yerin uygunluğuna bağlı olarak her ebatta üretilme imkanları vardır.

Su deposu bakım

Su deposu temizliği en az 2 yılda bir yapılması çok faydalıdır. Depo bakımı ve dezenfekte çalışmaları işinde uzman kişiler tarafında yapılmalıdır. Aksi takdirde sıkıntılar oluşma ihtimali vardır. Çünkü kullanılacak yanlış malzemeler insan sağlığının tehlikeye girmesine de sebep olabiliyor.

Depo içme su olarak kullanılıyorsa bakım ve izolasyonu ekstradan özen ve dikkat ister. İçme suyu depolarına uygun olmayan yalıtım malzemeler ciddi anlamda ölümcül hastalıklara sebep olabilir. Mesela pas yapan metal cıvatalar veya merdivenler suyu tehlikeli hale getirir. Toksin etkisi olan maddeler depolarda bulunursa insanlarda hastalık kaynağı olur.

Bina görevli ve yöneticileri sıkıntı durumlarda bina sakinlerini suyun kullanımı konusunda dikkatli davranmaları konusunda uyarmalıdır. Özellikle su kesintisi yaşandığı durumlarda depo suları kullanılacağından daha çok dikkat etmekte fayda var.

Su deposu bakım ve izolasyon fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Su deposu niye kullanılır?

– Su kesintilerinde susuz kalmamak için

– Yağışlarda çatılarda akan suyu kullanım için toplamak için

– İçme suyunu depolamak için

– Bazı sıvı gıdaları depolamak için

– Şebeke suyu bulunmayan yerlerde suyu depolamak için

Özellikle bu depolar suya ulaşmanın zor olduğu yerlerde çok iyi işe yarar. Böyle durumlarda portatif ve her yere taşınması kolay plastik depolar tercih edilir.

Su deposu izolasyonu

Beton depolarda genelde su kaçak sıkıntıları daha çok çıkar. Bu tür işlerde kullanım suyuna uygun yalıtım malzemeleri seçilmelidir. İçme suyu depolarında ise kullanılan malzemelerin kesin uygun olduğu konusunda net olmak lazım.

Bazı bölgelerde aşırı sıcaktan veya soğuk korumak için ısı yalıtım yapılır depo ve borularına. Genelde bu işlem su soğuktan donmasın diye yapılır. Kullanılan ısı yalıtım malzemeleri depoya dıştan uygulanır. En çok taş yünü, cam yünü, kauçuk köpüğü, plastik köpüğü, EPS köpüğü vb. ısı yalıtım malzemeleri kullanılır depolarda.