Teras Kapatma

büyük teras / Kadıköy Caferağa Mh. tarihi pasaj üstü

Teras kapatma ihtiyacı bir çok sebep kaynaklıdır. Bu yazımızda kısaca bazı sorulara cevap aramaya çalışacağız. Teras nedir, nasıl yapılır, malzemeleri neler vb. konuları merak ederseniz yazıyı okuyun.

Teraslara genel bakış

Teras nedir? Bir yapının çatısında veya zemininde yükseltilmiş, açık, düz oturma, gezinme veya dinlenme alanlarına denir. Bir terası bir bahçe içinde de tasarlayabiliriz veya farklı bir kaç konsepte de yapmak mümkün.

Tarım terasları nedir? Dik yamaçlarda tarım yapmak amacıyla basamak biçiminde alanlar yaratılarak ve bazen duvarlarla desteklenerek yapılan tarımsal teraslara denir. Eski çağlardan beri dik yamaçlarda tarımsal alan elde etmek için toprak terasları inşa edildiği tespit edilmiştir.

Teras kelimesinin etimolojisi ne? Hint-Avrupa dil ailesinde toprak ve yer anlamlarına gelen “terra” ve “erda” kelimelerinden evrimleşmiştir. Bu sözcük farklı telaffuz şekilleri ile dünyanın çoğunluğunda kullanılmaktadır.

Teraslar ne zaman ortaya çıktı? Tarımsal toprak terasları tarih öncesi ortaya çıktı. Buda demektir ki 5000 yıldan fazladır tarım için yapılıyor bu teraslar. Mimari terasların ise kesin örnekleri M.Ö 3000 yıllardan itibaren görülmüştür. Roma ve eski Yunan medeniyetlerinde mimari terasların bir çok örnekleri bir dönem yoğun inşa edildiği görülür.

Teras kapatma niye yapılır? Nasıl kapatılır ve diğer sorular

Teraslar kapatılırken tam, kısmi veya yarı açık olarak kapatılabilir. Ayrıca portatif kayar yada otomatik kayar sistemlerle sadece üstü açık veya sadece üstü kapalı vb. her her türlü şekilde kullanma imkanları da vardır.

Terasların kapatılma sebepleri neler? 1-Teras kaynaklı alt katlara yağış suyu kaçıyorsa. 2- Yağışlı veya aşırı güneşli havalarda oturmaya ve dinlenmeye müsait olması için. 3- Kapalı alan elde etmek için. 4- Aşırı soğuk veya sıcak iklimlerde ön koruma sağlaması için. 5- Mahremiyet yani gizlilik için

Teraslar nasıl kapatılır? Taşıyıcı iskeletinin yapımında tercih edilen 4 ana yöntem vardır. 1- Ahşap kullanılarak. 2- Metal kullanılarak. 3- Karma yöntemle ahşap ve metal birlikte kullanılarak. 4- Beton kullanılarak ( nadiren tercih edilen)

Teras üstü kapama yapılırken dikkat edilecek en önemli şey iskeletinin en ağır fırtınalara bile dayanacak şekilde yapılmasıdır. O yüzden ana yapı elemanlarına bağlantı ankrajı mükemmel olmak zorunda ve hataya yer vermemek lazım. Çünkü tehlikeli fırtınalarda uçmaları halinde insanların can ve mal güvenliğini riske sokar.

Kaplama malzemesi de aynı şekilde sağlam olmalı. Aksi takdirde kötü hava koşullarında tehlike saçabilirler.

Teras üstü kapatma fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Teras kaplama malzemeleri neler? Kaplama malzemeleri çok çeşitli olduklarından yüzlerce sayabiliriz. O yüzden çok detaya girmeden en çok tercih edilenleri söyleyelim. 1- Ekonomik ve pratik olması açısından osb ve üzeri membran genelde tercih edilir. 2- Isı ve ses yalıtımlı sandviç paneller. 3- Yüzlerce çeşitte oluklu veya oluksuz levhalar ( metal, plastik, çimento esaslı vb. bir çok çeşit)

Uyarı: Çimento esaslı lifli oluklu çatı kaplamaların kırılması yüzünden Türkiye’de her yıl yüzlerce insan ölmektedir. O yüzden bu malzeme çeşidini asla tavsiye etmiyoruz. Montajlandıktan sonra 3 veya 4 yıl içinde basıldığı an kırılma ihtimali çok yüksektir.

Teras izolasyonu ilgili yazımıza ulaşmak isterseniz 👉🏻 teras yalıtımı 👈🏻 linkimize tıklayabilirsiniz