Zemin Kaplama

zemin kaplama
zemin kaplama

Zemin kaplama hizmeti çok geniş bir yelpazede yer alır. Binlerce çeşit zemin döşeme malzemesi sayılabilir. Bu yazımızda kısaca bazı konulara değineceğiz.

Kullanılan bazı önemli malzeme çeşitleri; ahşap, beton, taş, epoksi, vinil, PVC, poliüretan, kauçuk, seramik vb. Bunlarda kendi içinde yüzlerce çeşide ayrılabiliyor.

Zemin kaplama Nedir? Herhangi bir zemine uygulanan malzeme kaplamasıdır. Yüzlerce çeşit sayılabilir zeminlerde kullanılan ürünler. Bu bir halı veya asfalt döşemesi de olabilir.
Eski çağlarda çoğunlukla zeminlere ahşap, taşlar (mermer vb.) veya topraktan pişirilmiş karolar serilirdi. Sanayi devrimi ile birlikte ürün çeşitlenmesi yüzlere sayıya ulaşmaya başladı.

Beton taş kaplama
Beton taş kaplama

Zemin Kaplama Nasıl Yapılır?

Malzeme çeşidine göre yüzlerce uygulama yöntemi vardır. Ana çerçevede sayarsak döşeme, kaplama, yapıştırma, serme, püskürtme, sürme vb. bir çok yöntem ile yapılır.

En çok dikkat edilecek yegane yöntem doğru zemine doğru malzeme seçimi ve doğru yöntemlerle uygulama yapılmasıdır. Zemini iyi hazırlamadan yapılan uygulamalarda daha sonra ciddi sıkıntılar çıkmaktadır.

Asfalt ve taş döşemesi en çok yol ve kaldırımlarda olur. Taş kaplamalar beton esaslı veya doğal taş olmak üzere 2 ana gruba ayırabiliriz. Maliyetinin düşük olması ve pratik olması açısından betondan yapma renkli kilit taşlar çok popülerdir.

Yapılarda ise zeminlerde en çok tercih edilen parke ve seramiklerdir. Hastane, spor salonları, alışveriş merkezleri, sanayi tesisleri vb. yerlerde ise endüstriyel zemin kaplama genelde tercih edilir. Epoksi, vinil, kauçuk, özel parlak beton vb. uygumalar endüstriyel kaplamaya örnek verebiliriz. Bu tür kaplamalarda aranılan önemli özeliklerden bazıları şunlar; yanmaz, su geçirmeyen, kir işlemeyen ve kaydırmaz olmaları istenir.

Cilalı Zemin
Cilalı Zemin

Zemin kaplama malzemelerinin her birinin kendine has uygulama yöntemleri vardır. O yüzden dar bir çerçevede sınıflandırmak doğru olmaz.

Bu tür işlerin uygulama hizmetini yapan yetkin bir çok usta ve firma var. Ön bir araştırma ile doğru usta ve malzeme seçimi yapmak zor değil. Önemli olan acele etmeden referansları güvenilir bir uzman bulmak. Gerisi zaten kendiliğinden yola gireceğinden emin olun.