Dış Cephe Estetik Uygulama

Basit bir dış cephe estetik uygulama örneği / 2012 İstanbul

Dış cephe estetik uygulama hizmeti artık önemli bir sektör haline gelmeye başladı. Tasarım ve modelleme iyi yapılırsa bir cephede etkileyici bir görünüm elde etmek mümkün. Gerçeği etkileyici görüntüler insanlar için göreceli olabiliyor o da ayrı bir konu👷🏻‍♂️.

Çok çeşitli malzemeler bina estetik uygulamasında kullanıla biliyor. İyi olması insanların yaratıcılığına kalmış bir şey. Ucuz ve uygulaması pratik olduğu için EPS köpükten işlenmiş üzeri akrilik kaplı desenli malzemeler çok tercih edilir.

En çok kullanılan bazı malzeme çeşitleri

 • Eps starafordan üretilen söveler. Uygulanması kolay ve fiyatı çok ekonomik olan en çok tercih edilen malzemedir. Diğer bir avantaj da hafiftir ve işlenmesi çok kolaydır. Dış cephe söve yüzbinlerce farklı desende üretilebilir.
 • Çimento ve çeşitli malzemelerle hafifleştirilmiş malzemelerden yapma
 • Talaş diğer malzemeler karışımı uygulamar
 • Plastikten üretim ürünler
 • Polyesterden yapılmış
 • Gaz betondan üretim
 • Doğal taşlar

Bu listeyi yüzlerce çeşide çıkarmak mümkün, biz burada ilk aklımıza gelenleri sıraladık. Dış cephe dekoratif modelleri istenilen ebat ve ölçülerde üretmek mümkün.

Dış cephe estetik uygulama nedir?

Bina dış cephelerinin görsel görüntüsünün insanlara güzel ve sanatsal gözükmesi için yapılan çalışmaların bütününe denir. Malzemesi de çoğunlukla söveden, özel siparişle üretilir.

Söve bazı modelleri; Köşe taşı, kat silmesi, taç, sütun, harpuşta, fuga, kemer, yalancı payanda, özel şekil üretim figürler, çıta, kilit taşı vb. bir çok çeşidi var. Söve uygulama hizmeti yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey malzemeyi terazisinde ve iyi yapıştırmaktır.

Eps söve ile (beyaz kısımlar) estetik görüntü verildi / 2012 yılı

Binaların dış cepheleri nasıl estetik hale getirilebilir?

 • Doğru oran ve modellerle yapılan çalışmalar
 • Abartıya kaçmadan modellemek
 • Yapının mimarisine göre desenler seçmek
 • En önemlisi dış cephe renklerinin yapılacağı alanlarının ve tonunun altın oranını yakalamaya çalışmak

Altın oranı tutturmak yüksek beceri gerektirir, çünkü insanın önünde binlerce seçenek durur ve kafa karışıklığı yaratabiliyor.

Dış cephe estetik uygulama hizmeti

Hızlı ve Kolay

Estetik yaratıcılıkla inşa etme sanatı

İnsanoğlu on bin yıldan beri beri inşa ettiği yapıların bir çoğunda sağlamlığının yanında estetiğine de önem vermiştir. Çünkü inşa eden insanlar gururlanma, takdir, beğeni ve mutluluk yaşamak için çok istekli olur.

Örnek verirsek eski Yunan, Roma, Mısır ve Çin medeniyetlerinde yapıların çoğunda estetik ve ihtişamlı olması için mimarları azami çaba sarf etmiştir. Gerçekten de hayla ayakta duran büyüleyici yapılar inşa etmeleri şaşırtıcıdır.

Estetik Eski Yunanca’da duymak algılamak anlamlarına gelen aisthesis sözcüğünden gelmektedir. Güzelliğin oluşturulması ve değerlendirilmesiyle ilgili çabalar devam ediyor ve edecek. Çünkü bunun bir sınırının olacağını sanmıyor kimse.


Diğer bazı yazılar 👇