Dış Cephe Kaplama Çeşitleri

Pendik’te dış cephe kaplama onarımı yaparken 2021 Aralık

Dış cephe kaplama çeşitleri ve özellikleri çoktur. O yüzden kısaca belli başlı İstanbul’da kullanılan bazı malzemeleri belirtelim. Bunların bazıları yapıştırma, bazıları ise montajlanarak cıvata ile karkasa sabitlenir.

Bazı dış cephe kaplama çeşitleri

  • Taşyünü, eps, xps levha kaplamaları
  • Alüminyum giydirme ka..
  • Cam giydirme ka..
  • Kompozit panel ka.. ( cam elyaf katkılı beton, prekast, fiber, plastik ve siding paneller vb.)
  • Isı yalıtım termal sıva ka..
  • Beyaz çimento esaslı dekoratif mineral ve hazır renkli sıva ka..
  • Doğal veya yapay taş ka..
  • Dış cephe boyaları, aslında bir çeşit kaplamadır

Daha niceleri sayılabilir ama biz ilk akla gelenleri sıraladık. 2000 yılına kadar İstanbul’da tercih edilen eski tip kaplamalarda vardı. Bunlar mozaik sıvalar, cam mozaik kaplama, akrilik esaslı mineral sıva, terasit kaplama, Ankara tarağı mozaik sıva vb. Bunlar içinde aslında terasit sıva hayla tercih ediliyor.

Dış cephe kaplama mı yapılacak?

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

En iyileri hangiler?

Biz burada şantiyelerde elde ettiğimiz tecrübelerimiz ışığında fikrimizi belirteceğiz. Kesin bu en iyisidir demek biraz zor ama fikir belirtmekte fayda var. Yazıda eksik bir şey fark ederseniz lütfen bize ulaşarak bizi uyarın 🙏🤗👷🏻‍♂️

Bize göre en ideal 5 dış cephe kaplaması şunlar; 1- Giydirme cam; ısı, ses yalıtım özellikli giydirme cam kaplamalar. Tabi standartlara uygun zararlı uv ışınlarını filtreleyen dış cephe camları. 2- Alüminyum giydirme; altı ısı ve ses ve yangın yalıtımı sağlayan taşyünü montajı olmak şartı ile. 3- Taşyünü mantolama 4- Eps köpük mantolama. 5- Beyaz çimento esaslı dekoratif mineral sıvalar.

Ümraniye’de 2021

Giydirme Cephe Tarihi

Bu tür cephelere tam olmasa da benzer binalar Avrupa’da 1860 yıllarda yapılmaya başlandı. İlk modern giydirme cepheler ikinci Dünya Savaşı’ndan hemen sonra ABD’de görülmeye başlandı. 1960’lardan sonra başta Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Dünya’nın diğer yerlerinde yoğun bir rağbet gördü.

İnsanların ürettiği teknoloji böyle devam ederse ilerde büyük ihtimalle tüm cepheler giydirme olmaya başlayacak. Bunun sebebi de sıfırdan binalar yapılırken maliyeti düşürmesi ve daha sağlam olmalarıdır. Diğer yöntemler zamanla daha da maliyetli olacak. Mesela duvar örülmesi sıvasının yapılması ve üzerinin boyanması vb.

Giydirme cepheler bina ağırlığının taşınmasında bir özellikleri olmadığı için mümkün olduğu kadar hafif malzemelerden yapılır. Diğer bir özellikleri de binaya etki eden rüzgar yüklerini hafifletirler. Cam cepheler ilerleyen yıllarda maliyeti daha da ucuzlayacak gibi görünüyor.

Diğer bazı yazılar