Sıvasız Duvara Mantolama Yapılırmı ?

Sıvasız duvara mantolama yapılır ama kaba sıvalı olursa daha iyi olur. Bazı duvarlarda çok çukurlu olursa mecburi kaba sıva ister. Sıvasız veya tuğlalı duvarlar yapılacak işlemler hemen hemen aynı. Bizde firma olarak bu yazıda fikirlerimizi paylaşmak istedik bu konu hakkında umarız faydalı olur.

Biz genelde renovasyon ( eski binaların tadilat ) işlerini yapıyoruz. Sıfırdan yapılan binaların duvarlarında bir çok yöntemlerde deneniyor veya keşfediliyor. İnşaat teknoloji geliştikçe farklı yöntemlerin çıkması gayet normal. Örnek kaba sıva yerine hazır mantosıva ısı yalıtım sıvasını direk tuğla üzerine uygulamak normal kaba sıvaya göre çok çok faydalıdır.

Isı, ses ve yangın mantolaması en çok rağbet gören İzolasyon çeşitlerdir. Tahminen ileriki zamanlarda taşyünü veya benzeri yangın sınıfı A1 olan malzemeler zorunlu olacak gibi. Çünkü bir çok izolasyon çeşidini bir arada yapan malzemedir

İç cephelerde eskiden kaba sıva ve incesi yapılırdı hemen hemen tüm binalarda. Şimdi nakinalı kaba alçı sıva yapılıyor iç cephelere. O yüzden kaba sıva ustalarını piyadasda bulmak biraz zorlaştı pek iş olmadığı için. Kara sıva ayrı bir ustalık ve zahmet ister, her usta yapamaz.

Tuğla Üzerine Mantolama Olurmu?

Tuğla, ytong, bims, gazbeton ve prekast beton benzeri cephelerde kaba sıva atıp mantolama yapmak daha sağlıklıdır. Kaba sıva yapılmadan yapılacaksada ısı yalıtım yapıştırıcısı bol bol levha altına sürülmeli ve dübel atarken dübelin iyi tütündüğündan emin olmak lazım.

Sık sorulan sorulardan biride direk tuğla üzerine mantolama olurmu sorusu. Bu sorun cevabını yukarda aslında verdik. Direk mantolama olur ama kaba sıva yapılıp sonra yapılsa daha iyi olur diye düşünüyoruz. Kısaca en iyisi kaba sıvalı yüzeye mantolama yapmak. Bir örnek verirsek mesela kaba sıvalı yüzeye ısı yalıtım dübeli daha iyi tütünür.

Cephenize ne yapacağınız konusunda kararsız iseniz en iyisi biraz daha araştırma yapın belki kafanızdaki su işretleri kalkar. Ne kadar çok farklı fikir dinlemek zarar değil kar getirir bizce. Neyse fazla uzatmadan burda yazımızı noktalayalım.

Detaylı bilgi içim bizimle iletişim kurun. Her türlü ticari ve teknik yardıma hazır olduğumuzu belirtir, hayatınızda başarılar dileriz.

Sıvasız Duvara Mantolama Yapılırmı ?” ile ilgili 3 görüş

  1. Ergun sirin

    Merhabalar benim cati icinde 4metrelik bi duvarim var kendi imkanlarimla montalamak istiyorum malzeme olarak kopogum ve alcim var bunlarla yapabilirmiyim yada nasil yapabilirim teskler

  2. Pakhat Yazının yazarı

    Merhaba, eğer duvar kapalı alanda ise alçı ile yapıştırma olabilir. Zeminde yapışmayı zayıflatacak faktörler varsa sıkıntılı olur. Duvar boyalı duvarmı değilmi veya boyası parlakmı matmı. Eğer çok parlak boya ise altına brüt beton astarı sürülmeli. Köpükleri yaptıktan sonra ihtiyaca göre dübel atın. Filleli alçı sıva mutlaka köpüğün üzerine yapın.

  3. rojhat

    merhaba bulunduğum coğrafi konum çok soğuk. Yeni bir yapı yapıyorum. Dış mantolamayı yapmak istiyorum. Masrafı çok yapmak istemiyoru?m bu yüzden dış kaba sıvadan kaçmak istiyorum. Ne kadar sağlıklı olur? Isı kaybı durumu ne olur? Soğuğa karşı ne kadar dayanıklı olur? teşekkürler şimdiden.

Yorumlar kapalı.