Sıvasız Duvara Mantolama Yapılır mı

Mantolama yapılırken 2021 Ümraniye

Sıvasız duvara mantolama yapılır mı, evet yapılır ama kaba sıvalı olursa daha iyi olur. Bazı duvarlarda çok çukurlu ve terazisi bozuk olursa mecburi kaba sıva ister. Sıvasız veya tuğlalı duvarlar yapılacak işlemler hemen hemen aynı. Bize bu konuda çok soru sorulduğu için böyle bir yazı hazırlamak istedik. Umarız faydalı olur okuyanlar için.

Sıfırdan yapılan binaların duvarlarında bir çok yöntemler deneniyor. İnşaat teknolojisinin gelişmesi ile farklı yöntemlerin çıkması da beklenebilir. Örnek kaba kara sıva yerine hazır mantosıva ısı yalıtım sıvasını direk tuğla üzerine uygulamak normal kaba sıvaya göre çok daha faydalıdır. Bu yöntem şimdilik biraz maliyetlidir ama faydası çok yüksek.

Tahminen ileriki zamanlarda çimento esaslı ısı, ses ve yangın yalıtımını bir arada sağlayabilen yalıtım sıvaları kara sıva yerini alacak gibi. Ayrıca ısı yalıtım özellikli giydirme camlı cephelerde de kara sıvaya ihtiyaç duyulmaz.

İç cephelerde eskiden kaba ve ince sıva yapılırdı hemen hemen tüm binalarda. Şimdi makinalı kaba alçı sıva yapılıyor iç cephelere ve o yüzden kaba ve ince sıva yapılmaz. Sadece banyo wc ve mutfakta kısmi olarak kaba sıva yapılır şimdi.

Tuğla Üzerine Mantolama Olurmu?

Tuğla üzerine olur ancak kaba sıva yapılıp üzerine mantolama uygulanması daha sağlıklıdır.

Tuğlası kötü örülmüş duvarlarda ise direkt mantolama yapmak daha çok zor ve sağlıksızdır.

Tuğla, bims, gazbeton ve prekast beton benzeri cephelerde kaba sıva atıp mantolama yapmak faydalı olduğu nettir.

Kaba sıva yapılmadan yapılacaksa da ısı yalıtım yapıştırıcısı bol levha altına sürülmeli ve dübel atarken dübelin iyi tutunması gerekir.

Tadilat, mantolama veya kara sıva fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Kara sıva uygulamalarının azalması ile bu işi yapan yenil nesil yetişmiş usta bulmak nerdeyse imkansız gibi oldu. Eski ustalarda çoğu artık emekli oldu veya başka işlere girdi. Kara sıva işi hem zor hem de ayrı bir beceri gerektirdiği için bir alçıcı veya mantolamacı yapamaz.

Görüş ve önerileriniz bizim için kıymetli, çünkü kendimizi geliştirmek açısından faydalı oluyor. Sizde bize yorumlarınızla katkı sağlayarak daha faydalı yazılar hazırlamamıza yardımcı olabilirsiniz.


Sevilen yazılar

1 thought on “Sıvasız Duvara Mantolama Yapılır mı

  1. Ergun sirin

    Merhabalar benim cati icinde 4metrelik bi duvarim var kendi imkanlarimla montalamak istiyorum malzeme olarak kopogum ve alcim var bunlarla yapabilirmiyim yada nasil yapabilirim teskler

Comments are closed.