Çatı Isı Yalıtımı Nasıl Yapılır?

Pakhat olarak İstanbul iklimini baz alarak çatı ısı yalıtımı nasıl yapılır sorusuna azda olsa cevaplandırmaya çalışacağız. Çatı ısı izolasyonu çatının biçimine ve iklim koşulları gibi bir çok kritere göre bazı farklılıklar gösterir. Seçenek ve yöntemler çok, tüm nasıl yapılırları koysak bu yazı yazılıktan çıkar roman olur.

Çatılarda ısı yalıtımı

Çatılarda ısı yalıtımı denince akla gelen ilk seçenek uygulaması hızlı kolay, ekomik ve acemi bir insanın bile yapabileceği çatı altına İzocam marka veya farklı marka kalın camyünü şilte serilmesi. Vucutla temas etmesi durumunda mikro cam lifleri vucuda hemen batar ve kaşıntı yapar, eğer acemi birisi yapacaksa dikkat etmeli buna. Tabi şilteyi moloj üzerine sermemek lazım, uygulama öncesi temizlik yapılmalıdır.

Çatı İzolasyon

Kadıköy Feneryolu’nda çatı izolasyonu yaparken

Çatılarda ısı yalıtımı işiniz varsa önce hangi malzme tercih edeceğinize başta karar verin. Taşyünüde camyünü gibi çatı zemin beton üzerine serilebilir veya yapıştırılarak üstüne şap atılabilir. Veya tam tersi izolasyon malzemesi taşıyıcı kereste altınada montajı yapılarak üzeri istenirse betopan vb. bir kaplama ilede kapanabilir. İsmini sayamadığım onlarca çeşit diğer ısı yalıtım malzemeleri ilede aynı işlemler yapılabilir.

Çatı alt zemine veya taşıyıcı iskelet altına Poliüretan Köpük Sprey olarak istenilen kalınlıkta sıkılabilir. Bunu çatı iskeletin üstünede yapılabilir, eğer çatı son dış kaplaması doğru malzemeler seçilirse.

Mantosıva FL Termal Şap da çatı alt zemine uygulandığında ısı, yangın ve ses yalıtımı sağlar, normal şaplara göre %70 daha hafiftir. Hafif yaya trafiğine elverişlidir, 3 adet yalıtımı bir arda yapar. Aslında çatı altı zemin betonları için taşyününden sonra tavsiye edeceğimiz en iyi yalıtım yöntemidir. Bu malzemenin dış cephe versiyonuda var.

Net bir sonuç olmamak birlikte aşağıdaki paragraflarıda ekleyelim yazımız bitsin. Yukarda bahsettiğimiz gibi bu yazıya çatı ısı yalıtımı nasıl yapılır seçeneklerinin hepsini koymaya kalkışırsak zaman yetmez, o yüzden ileriki zamanlarda diğer yazılarımızda bu seçeneklerin değişik versiyonlarından bahsetmeye çalışacağız.

Aslında bir çok ısı yalıtım malzemesi, doğru kalınlıkta, doğru yoğunlukta ve işinin ehli bir ustanın veya işten iyi analayan teknik bir kişinin gözetiminde işçilik uygulaması yapılırsa hemen hemen hepsi aynı derece fayda sağlar. Fakat bazı malzemelerin üzeri korumaya alınmasa dezavantazları fazla, örnek olarak camyünü ve bazı polstren köpükler üzerinde bir koruma yoksa üzerinde gezildiğinde zamanla dağılıp deforme olurlar.

Şimdi tahmin ediyorum bu yazıyı okuduğunuzda keşke şöyle bir yuvarlakta olsa fiyat karşılatırmasıda koysaydınız diyorsunuz, evet haklısınız belki sonraki yazılarımızda pahalıdan uygun fiyata doğru malzmeleri listeyebiliriz. Sonraki yazılarımızda görüşmek dileği…

WhatsApp / Alo Usta: 0533 201 8163 📞 Ofis: 0216 508 1840 📞 Email: info@pakhat.com / pakhat7@gmail.com