Sundurma Yapımı

a woman in long dress standing on a porch holding a broom
Photo by Yaroslav Shuraev on Pexels.com

Sundurma yapımı bazı yerlerde gerçekten çok işe yarar. Örnek verirsek bina önünde ani bastıran yağışlarda kapı açılana kadar ıslanmamızı engeller. Yada altında beklerken aşırı güneşten korunmanın bir kaç dakikalık faydasını görürüz vb.

Sundurma nedir?

Yağmur, güneş vb. etmenlerden korunmak amaçlı bir yapı veya geçitin girişine genelde arkası duvara verilerek yapılan ön cephesi açık, üstü örtülü küçük çatı saçak benzeri yapıdır. Bütün duvarı boydan boya kaplayan büyük boyutlardaki sundurma türlerine veranda denir.

En çok sundurmalar bina girişlerine ve yaya alt geçit girişleri vb. yerlerde yapılır. Büyük teraslara açılan kapı önleri de çok tercih edilir.

Sundurma yapımı nasıl?

iskeleti metal, kereste, beton veya karma olabiliyor. Genelde metal ve ahşap tercih edilir. Üst kaplaması onlarca malzeme çeşidi ile yapılabiliyor. Bunlardan bazıları sandviç panel levhalar, oluklu çatı levhaları, osb ve membranlar vb. Yada üzerine kiremit tercih edebilir ve daha bir çok kaplama malzemesi saymak mümkün.

Yapılırken kötü hava koşullarına dayanacak şekilde iskeleti ve kaplaması dizayn edilmeli. Bundan dolayı taşıyıcı bağlantı ankrajı iyi yapılarak bir kazaya sebep olunmamalıdır. Kullanılacak malzemeler doğru malzeme ve kaliteli olmalıdır, aksi takdirde ilerde sıkıntı olabilir.

Yeni gelişen teknoloji ile birlikte farklı malzemelerde iskelette kullanmak mümkün. Ekstra ustalık isteyen bir iş değil normal çatı, ahşap veya demir kaynakçı ustaları rahatlıkla yapabilirler. İskeleti ağaç ise ahşap, beton kalıp ve çatı ustası veya metal ise sıcak demir ustası yapmalı iskeleti.

Sundurma yapımı fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Sundurma modelleri

İstenilen ölçü ve şeklide yüzlerce hatta binlerce modelde yapmak mümkün. Çünkü insanlar sundurmanın güneş ve yağmurdan korumasının yanında şık, benzersiz, değişik model ve mimaride de isteyebiliyorlar.

İnsanların hayal gücüne ve ihtiyacına göre sınırsız sayıda modelleme yapılabilir. Liste uzun olacağından bu yazıda modelleri sıralamak pek mantıklı gelmedi bize 🤗.

Markiz ve kanopi de mimaride sundurmaya yakın anlamlarda bazen kullanılan terimler, ama tam olarak sundurma ile aynı anlamları taşımaz. Benzer görevleri var, mesela markiz pencere üstlerine daha çok yapılır. Dilimize giren eş anlamlı olan bazı yabancı kelimeler zamanla eşanlam bütünlüklerini kaybedebiliyor.

Bizde bu yazımızda kısaca bilgi dağarcığımızın yettiği kadar bir şeyler yazmaya çalıştık. Eksiklerimiz olabilir bu konuda fikir ve görüşleriniz varsa bize iletirseniz memnuniyet duyarız.

Mehmet Ç. Pakhat – İnşaat ustası ve blog yazarı

Diğer bazı yazılar