Bina Güçlendirme Hizmeti

Nemden temel betonu zayıflayan bina örneği

Bina güçlendirme hizmeti yaşanan depremlerle birlikte bir sektör haline geldi. Çoğunlukla binaların bodrumlarındaki kolon ve kirişlere yapılan bir işlemdir. Bazen de binanın temelden çatıya kadar güçlendirme yapılabilir.

Taşıyıcı iskeleti güçlendirme bazı yapılarda hayati önem taşır. Bu iş doğru yöntemlerle yapıldığında deprem esnasında çok faydalı olur. Piyasada en çok talep edilen kolon güçlendirme hizmetidir. Ama kirişlerde en az kolonlar kadar önemlidir.

En önemli güçlendirme yapılacak noktalar kolon ve kirişlerdir. Radye temeli olmayan bazı binalarda demir hasırlı radye temel güçlendirme betonu yapılır. Buda çok çok önemlidir bir bina için.

Ayrıca yapılacak yanlış güçlendirmelerde fayda sağlamayabilir. O yüzden işinin ehli uzmanların bu işleri uygulaması lazım.

Lokal veya komple temel-bina güçlendirme hizmetine ihtiyaç varsa profesyonel bir yerden destek almak her zaman faydalıdır.

Dikkat edilecek bazı konular
Bir çok bina taşıyıcı iskeleti temele inen sular yüzünden zamanla ciddi zararlar görür. Eğer binanız sıfır yapılırken taşıyıcı betonu sağlam yapılmış ise daha sonra şunlara dikkat etmeniz lazım
• Temel su izolasyonu sorunlarını aksatmayın
• Kolon ve kirişlere zarar vermeyin
• Sıva çatlaklarını zamanında tamir edin
• Binada herhangi bir yerdeki su tesisat kaçaklarını hemen onarın
• 15 yılda bir binanın dış cephe boya onarım işlerini yaptırın

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

1- Güçlendirme ihtiyacınızdan emin olmak için ilgili resmi kurumlardan veya özel kurumlardan binanızı sağlam olup olmadığının test raporünu alabilirsiniz.

2- Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının hazırladığı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği esasları incelenmeli.

Resmi gazetede yayınlanan yönetmeliğe tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3- Bina güçlendirme şartları nedir vb. konularda biraz bilgi sahibi olduktan sonra şirketlerden fiyat alınmalıdır

4- Öncelikle bina temel bodrum taşıyıcı aksamlarında başlanır. Üst katlara devam etmesi bina durumuna bağlıdır.

5- Ana çerçevede normal güçlendirmeler (beton, çelik vb.) ve karbon fiber olmak üzere iki güçlendirme yöntemi vardır. Bunlardan hangisinin binanıza uygun olduğunun bilinmesi lazım.

6- Güçlendirilecek kolon ve kiriş sıva-boyadan arındırılır.

7- Kolon radye temele bağlı değil ise dip papucuna kadar etrafı kazınır

8- Belirli sayıda inşaat demiri girecek kadar genişlikte delik açılır betonda

9- İnşaat demiri kolon veya kirişi saracak şekilde etrafında örülür

10- Demir hasır örülürken iyi kalın demir ve sık demir örmek ve kaliteli ölçüde beton kullanmak

11- Sonra etrafına kalıp tahtası çakılır

12- Üsten bırakılan delikten kalıp içine beton harcı dökülür

13- Binada radyal temel yoksa mutlaka zeminde kolonlarla öpüşecek demir hasırlı uygun beton tablası atılmalı

Kiriş kolon güçlendirme fiyatı al

Ara👉🏻 0216 508 1840 – 0533 201 8163  

Hızlı ve Kolay

Kimi kalfalar yapılacak yönteme kılıf veya gömlek geçirme yöntemi der. Sütün – kirişlerde betonarme, çelik veya karbon fiber kılıfları kullanılır.

Kimi yerlerde kanatlar ekleme yapılır. En önemli şeylerden biride yeni ve eski betonun füzyonun iyi sağlanması lazım.

Epoksi enjeksiyonu ile de çeşitli güçlendirme ek destekleri yapılır.

Bina Güçlendirme Maliyeti?

Güçlendirme fiyatları 2023 yılı için çok değişken oldu. Yaşanan hızlı ekonomik kriz dalgalanmalara sebep oldu.

Ayrıca seçilen güçlendirme metodu veya çeşidi fiyatta ciddi oynamalar yaratabiliyor. En uygun bina güçlendirme fiyatları için en az 2 firmadan fiyat teklifi alınmalı. Bu uygunluk arayışının asla iş kalitesini bozacak riskte olmaması lazım.

2023 yılı şubat ayı itibarı ile ortalama eksiksiz bir güçlendirme daire başı ortalama 300 bin TL’ye kadar olabiliyor. Kısmi lokal yapılan işlemlerde bu fiyat çok çok düşer.

Aynı şekilde 2023 Şubat ayını baz aldığımızda bir kolonun tek katta güçlendirilmesi ortalama 20 bin TL civarı olur. Bunu her katta ve kolon sayısı ile çarparak tahmini maliyet çıkarılabilir.

Tabi buna kirişlerinde güçlendirilmesini de ayrıca eklemek lazım.

Pratik işlerden biride karbonfiber ile kolon ve kirişleri sarmaktır. Ama kolonlarda aşırı beton ve donatı korozyona uğramışsa karbon fiber uygulamasından fazla fayda sağlamaz. Bu tür kalıntıları kolon belli kısımları kırılarak demir hasırlı örgüsü yapılıp kalıba alındıktan sonra kaliteli bir beton dökülmelidir.

Karbon fiber uygulaması betonu ve demir donatısı biraz iyi olan yapılarda kolonların deprem sırasında kırılmasını ciddi şekilde zorlaştırır.

Deprem Yönetmeliği Nedir?

– Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği adı altında 50 yıldan fazladır var olan bir yönetmeliktir. Bir çok dönem bu yönetmelik revize edilmiştir.

– Bu Yönetmeliğin amacı; yeniden yapılacak, değiştirilecek, büyütülecek resmi ve özel tüm binaların ve bina türü yapıların tamamının veya bölümlerinin deprem etkisi altında tasarımı ve yapımı ile mevcut binaların deprem etkisi altındaki performanslarının değerlendirilmesi ve güçlendirilmesi için gerekli kuralları ve minimum koşulları belirlemektir.

– Bu Yönetmelik, 15/5/1959 tarihli ve 7269 sayılı Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Alınacak Tedbirlerle Yapılacak Yardımlara Dair Kanunun 3 üncü maddesi ile 29/5/2009 tarihli ve 5902 sayılı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 12 nci ve 17 nci maddelerine dayanılarak hazırlanmıştır.

– Deprem etkisi altında binaların tasarımı için bu Yönetmeliğin ekinde yer alan esaslar uygulanır.

– Yönetmelik hükümlerini Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının bağlı olduğu Bakan yürütür.

İlgili yönetmeliğe buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Son Gönderiler